Wszystko, co warto wiedzieć o Barberach

data utworzenia: 2019-02-19 | data aktualizacji: 2019-02-19

barber-kobieta

Moda na zapuszczanie zarostu, ale także jego staranne pielęgnowanie, przyniosła ze sobą wzrost popularności zawodu barbera. Kim jest profesjonalny barber, jak można nim zostać, jakimi sprzętami się posługuje i czym różni się golenie w jego salonie od golenia w domu - oto wszystko, co warto wiedzieć o tym zawodzie.

Kim jest barber?

W powszechnym przekonaniu barber wykonuje tę samą pracę, co fryzjer czy golibroda. Oczywiście, profesjonalny barber bez problemu może również zadbać o fryzurę klienta, jednak głównym przedmiotem jego troski jest zarost. Nie tylko odpowiednio go przycina, ale także pielęgnuje specjalnymi środkami i dba o okolice brody. Łączy więc w sobie funkcje fryzjera, golibrody, specjalisty od męskiej kosmetyki twarzy oraz golarza.

Jakie sprzęty znajdziemy u profesjonalnego barbera i do czego służą?

W barber shopie znajdziemy wszystkie akcesoria i narzędzia pozwalające na wykonanie takich usług, jak golenie, strzyżenie, podcinanie brody, ale też włosów, dzięki czemu klient może od razu kompleksowo zadbać o swój wygląd. Niezbędne są więc wygodny fotel, w którym można odpocząć od pośpiechu codziennego świata, myjnia, konsoleta oraz narzędzia: maszynka, brzytwa i nożyczki fryzjerskie. Najczęściej w barber shopie można od razu nabyć również profesjonalne kosmetyki do domowej pielęgnacji męskiego zarostu. Specjalne olejki, szampony, odżywki i balsamy stworzone z myślą o męskich brodach są szczególnie cenione przez klientów korzystających z usług barbera. Są oni świadomi, że wypielęgnowany i efektownie przycięty zarost będzie przyciągał uwagę otoczenia.

Czym różni się golenie brzytwą u barbera od golenia w domu?

Golenie brzytwą u barbera to powrót do dawnych tradycji, kiedy wizyta w salonie była jednocześnie okazją do spotkań dżentelmenów. Warto z niego skorzystać, przede wszystkim dla przyjemności całego rytuału związanego z goleniem przez profesjonalistę, który zdecydowanie różni się od domowego golenia maszynką elektryczną czy ręczną jednorazówką.

W trakcie golenia w barbers shopie nie używa się popularnych drogeryjnych pianek, które są zbyt nietrwałe, choć cenione za szybkość. Aby uzyskać prawdziwie kremową i trwałą pianę mydlaną barberzy używają specjalnych kremów i mydeł do golenia. W przypadku szczególnie twardego zarostu, przed rozrobieniem piany wcierany jest w niego specjalny olejek zmiękczający. Golenie wykonuje się brzytwami o różnych ostrzach. Brzytwy o szerokim ostrzu szybko zbierają pianę, ale nie sprawdzają się w trudniej dostępnych miejscach. Najważniejszy jest jednak kierunek prowadzenie brzytwy. W pierwszym etapie golenia odbywa się ono "z włosem", zaczynając od baczków, a dopiero w drugim - "pod włos" i z odpowiednio naprężoną skórą twarzy.

Co trzeba zrobić, aby zostać profesjonalnym barberem?

Mimo popularności barber shopów, w Polsce nadal trudno jest o szkołę prowadzącą kompleksowe kursy barberingu. Wytrwali polują więc na kursy, rozpoczynając od stopnia początkującego odbywającego się w małych grupach lub inwestują w szkolenia indywidualne. Kolejne etapy to ćwiczenie umiejętności i poszerzanie wiedzy uzyskanej na kursie. Mówi się, że nawet 100 wykonanych strzyżeń, to nadal jest poziom zerowy dla osoby, która profesjonalnie chce zajmować się barberingiem. Ważna jest więc wytrwałość i prawdziwa determinacja, które nie zmienią godziny spędzone na strzyżeniach oraz wiele nieudanych prób.

Sklep groomen - najlepsze kosmetyki dla mężczyzn