O tatuażach słów kilka

data utworzenia: 2019-03-02 | data aktualizacji: 2019-03-02

tatuaz

Popularność tatuaży w ostatnich latach to nic nowego. Zdobienie ciała znane jest i praktykowane już od czasów starożytnych, o czym świadczą wykopaliska archeologiczne. Pierwotnie miały one znaczenie rytualne i obrzędowe - dziś są sposobem na odzwierciedlenie indywidualnych zainteresowań, pasji czy cech charakteru.

Znaczenie tatuaży w dawnych kulturach

Tatuaż jest słowem zaczerpniętym z języka samoańskiego, oryginalnie brzmiącym tatau, które zostało zapisane przez podróżników odwiedzających wyspy Polinezji w XVIII wieku. W tym rejonie świata tatuaż był oznaką wojowników, którzy dopiero po zabiciu wroga i zdobyciu jego wytatuowanej głowy, sami mogli być wytatuowani. Błękitne tatuaże pojawiały się także na ciałach Brytów zamieszkujących dzisiejsze tereny Anglii, Szkocji i Irlandii czy u Wikingów. W krajach Dalekiego Wschodu tatuaż często związany był z oznaczeniem hierarchii w strukturach przestępczych, takich jak yakuza. W czasach nowożytnych w Europie, a potem w Ameryce, tatuaż zyskał złą sławę, będąc stosowany przez środowiska przestępcze i więźniów, wykonujących sobie tzw. dziary.

Tatuaż dzisiaj

Współcześnie tatuaż staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem, pojawiając się u kobiet i mężczyzn, którzy w ten sposób chcą ozdobić swoje ciało. Najczęściej tatuowane są takie części ciała, jak przedramiona i ramiona, a także uda i łydki - uznawane powszechnie za najmniej bolesne miejsca. Wynika to z wyjątkowo gęstej skóry w tych miejscach i mięśni, które pochłaniają ból. Można ponadto efektownie połączyć na przykład tatuaż wykonany na ramionach i przedramionach z kolejnymi partiami na plecach, a na udach i łydkach z kolejnymi częściami na nogach, jeśli dziaranie faktycznie okaże się ogromną życiową pasją. Z kolei za najbardziej bolesne partie ciała do tatuowania uznawane są głowa, żebra, mostek, pośladki, pachwiny, górne części stóp i ścięgna pod kolanami. Prawdziwi pasjonaci tej sztuki zdobienia ciała potrafią jednak wytrzymać największy ból, aby zyskać kolejną dziarę na ciele.

Sklep groomen - najlepsze kosmetyki dla mężczyzn